Henkilöstöalan lakko 5.5.–7.5.2025
Sivu on päivitetty 15.4.2025.

Henkilöstöalan työehtosopimusneuvottelut ovat ajautuneet umpikujaan. Erto on ilmoittanut henkilöstöalan työt lakkoon 5.5.–7.5.2025 neuvottelujen vauhdittamiseksi.
Lakon piiriin kuuluu henkilöstöalan työehtosopimuksen tarkoittama vuokratyö toimisto-, taloushallinto- ja ICT-alan tehtävissä sekä henkilöstöalan yrityksen omassa toimistossa tehtävä työ. Lakon ulkopuolelle rajataan ihmishengen ja terveyden turvaamiseksi tehtävä työ.
Lakko alkaa maanantaina 5.5.2025 klo 0.01 ja päättyy keskiviikkona 7.5.2025 klo 23.59.
Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin
Henkilöstöalan työehtosopimusneuvottelut ovat ajautuneet umpikujaan. Työnantajat ovat tarjonneet yleisen työmarkkinalinjan alittavaa palkkaratkaisua ja vaatineet äidin palkallisen perhevapaan lyhentämistä sekä mm. sairausajan palkan heikentämistä. Näitä emme voi hyväksyä. Lakolla vaadimme reilua kohtelua henkilöstöalan työntekijöille.
Lakon piiriin kuuluvat kaikki henkilöstöalan työehtosopimuksessa tarkoitetut työt. Lakon piirissä on siten vuokratyö toimisto-, taloushallinto- ja ICT-alan tehtävissä riippumatta siitä, mitä työehtosopimusta työssä noudatetaan. Lisäksi lakon piiriin kuuluu henkilöstöalan yrityksen omassa toimistossa tehtävä työ. Merkitystä ei ole sillä, onko yritys työnantajaliiton jäsen vai ei.
Sinulla on oikeus osallistua ammattiliiton ilmoittamaan lakkoon, siitä riippumatta oletko Erton, jonkin toisen ammattiliiton tai et minkään ammattiliiton jäsen.
Jokaisen lakon piirissä olevan, joka haluaa alansa työehtoja puolustettavan ja alan työntekijöille reilua kohtelua, tulisi osallistua lakkoon. Osallistumalla lakkoon viestit työnantajille, että et hyväksy yleisen linjan alittavia palkankorotuksia tai palkallisten perhevapaiden heikentämistä. Jos et osallistu lakkoon, työnantaja voi tulkita, että hyväksyt työnantajan heikennysvaatimukset etkä tarvitse oikeudenmukaisia palkankorotuksia.
Ammattiliiton ilmoittama lakko on laillinen ja siihen on oikeus osallistua, siitä riippumatta oletko Erton, jonkin toisen ammattiliiton tai et minkään ammattiliiton jäsen.
Lakko alkaa maanantaina 5.5.2025 kello 0.01 ja päättyy keskiviikkona 7.5.2025 kello 23.59.
Jos työsi on henkilöstöalan työehtosopimuksen tarkoittamaa työtä eli vuokratyötä toimisto-, taloushallinto – tai ICT-alan tehtävissä, olet lakon piirissä riippumatta siitä, mitä työehtosopimusta sinun työsuhteessasi noudatetaan.
Sinulla on oikeus osallistua ammattiliiton ilmoittamaan lakkoon, siitä riippumatta oletko Erton, jonkin toisen ammattiliiton tai et minkään ammattiliiton jäsen.
Kyllä.
Henkilöstöalan yrityksellä tarkoitetaan yritystä, joka tarjoaa erilaisia henkilöstöpalveluita kuten henkilöstövuokrausta, rekrytointia, henkilöarviointeja, suorahakua, soveltuvuuden arviointeja, testausta, henkilöstövalmennusta tai uudelleensijoittamispalveluita.
Sinulla on oikeus osallistua ammattiliiton ilmoittamaan lakkoon, siitä riippumatta oletko Erton, jonkin toisen ammattiliiton tai et minkään ammattiliiton jäsen.
Erillistä ilmoitusta lakkoon osallistumisesta ei omaan liittoon tarvitse toimittaa.
Työnantajalla ei ole lakiin perustuvaa oikeutta saada tietoa työntekijältä. Työntekijän ei tarvitse vastata työnantajan kysymykseen lakkoon osallistumisesta tai järjestäytymisestä. Jos vastaat, et ole sidottu antamaasi vastaukseen.
Työntekijöitä ei saa yrittää painostaa luopumaan lakosta ja eroamaan liitosta. Räikeimmillään painostamisessa voi olla kyse rikoksesta (rikoslaki 47 luku 3 §). Mikäli työnantajasi painostaa sinua, ota aina yhteyttä ammattiliittoon.
Jokaisen, joka haluaa alansa työehtoja puolustettavan ja alan työntekijöille reilua kohtelua, tulisi osallistua lakkoon.
Sinun kannattaa ehdottomasti liittyä Erton jäseneksi. Liittymällä jäseneksi olet mukana vaatimassa reilua kohtelua alan työntekijöille ja puolustamassa ja parantamassa alan työehtoja.
Liiton jäsenet ovat oikeutettuja liiton palveluihin mahdollisen lakon aikana ja lakkoavustus maksetaan vain jäsenille, jotka ovat liittyneet jäseneksi viimeistään 22.4.2025.
Lisäksi uusi liittyvä jäsen saa 50 € S-ryhmän lahjakortin liityttyään viimeistään 4.5.2025. Lahjakortin saaminen edellyttää, että olet Erton jäsenenä vielä 3 kuukauden päästä liittymisestä ja että jäsenmaksut ovat kunnossa. Valitse liittymislomakkeelta kampanja "Henkilöstöala 2025".
Erto maksaa palkanmenetyspäiviltä jäsenilleen lakkoavustusta, jota haetaan Oma Ertossa olevan lakkoavustushakemuksen kautta sen jälkeen, kun työnantaja on pidättänyt palkastasi lakkopäivän palkan. Lakkoavustuksen määrä on 100 euroa palkanmenetyspäivältä (verojen jälkeen jäsenelle maksettava osuus on 66,40 eur).
Lakkoavustuksen maksamisen edellytyksenä on se, että jäsenmaksut on maksettu ajantasaisesti eikä avustusta väärinkäytetä.
Lakkoavustukseen on oikeutettu, jos on liittynyt Erton jäseneksi viimeistään 22.4.2025.
Lakkoavustusta maksetaan niiltä päiviltä, joilta työntekijälle on tullut palkanmenetystä. Työnantaja voi pidättää palkkaa vain työpäiville sattuvilta lakkopäiviltä. Siten osa-aikainen työntekijä, jonka työvuorot on merkitty työvuorolistaan, hakee lakkoavustusta vain työvuoroluetteloon merkityiksi työpäiviksi sattuvilta lakkopäiviltä.
Lakon ajalta ei makseta palkkaa. Työntekijällä ei ole lakkopäiviltä oikeutta myöskään työnantajan kustantamiin luontoisetuihin, kuten lounasetuun. Erääntyneet työsuhteesta johtuvat palkkasaatavat maksetaan kuitenkin lakonkin aikana normaaleina palkanmaksupäivinä.
Työsuhde pysyy lakon aikana voimassa ja jatkuu täysin ennallaan. Lakon piiriin kuuluvalla työntekijällä ei kuitenkaan ole lakon aikana työntekovelvollisuutta eikä työnantajalla ole lakkolaiseen nähden työnjohto-oikeutta.
Lakko koskee myös määräaikaisia työntekijöitä. Työsuhde pysyy lakon aikana voimassa ja jatkuu sopimuksen mukaisesti.
Lakko on laillinen työtaistelutoimenpide ja siihen on jokaisella laillinen oikeus osallistua riippumatta siitä, kuuluuko liittoon vai ei. Työntekijän osallistuminen lakkoon ei oikeuta työnantajaa purkamaan tai irtisanomaan työsuhdetta eikä päättämään koeajalla olevan työntekijän työsuhdetta koeaikaan vedoten.
Työnantaja ei saa myöskään syrjiä lakkoon osallistuvaa työntekijää esim. päätettäessä työtunneista, työajoista, palkankorotuksista ym. asioista.
Mikäli työnantaja uhkaa päättää työsuhteen lakkoon osallistumisen takia tai kohtelee lakkoon osallistuvaa työntekijää syrjivästi lakkoon osallistumisesta johtuen, ilmoita tästä heti ammattiliittoon.
Myös etätyönä tehty henkilöstöalan työehtosopimuksen tarkoittama työ on lakonalaista työtä.
Lakon aikana työnantajalla ei ole palkanmaksuvelvollisuutta. Työnantajan ei tarvitse maksaa myöskään luontoisetuja, jotka ovat osa palkkaa. Näin ollen auto-, lounas- ja puhelinetu voidaan poistaa lakon ajaksi – myös välineet, jotka käytännössä tarjoavat edun käyttöösi.
Mikäli käytössäsi on asuntoetu, työnantaja ei voi poistaa sitä työtaistelun ajaksi.
Ammattiliiton julistamaan lakkoon osallistuneilta toimihenkilöiltä ei voida työseisaukseen osallistumisen johdosta evätä tulospalkkiota.
Kyllä on.
Lakon alkaminen ei keskeytä jo aloitettua vuosilomaa vaan se jatkuu normaalisti lakosta huolimatta. Työnantajan on maksettava lomapalkka ja lomaraha normaalisti.
Jos lakko alkaa ennen vahvistettua vuosilomaa, on työntekijä lakossa ja loma peruuntuu, ellei työnantajan ja työntekijän kesken muuta sovita. Kun lakon kestäessä alkavaksi suunniteltu vuosiloma peruuntuu, työnantaja on velvollinen antamaan peruuntuneen vuosiloman myöhemmin. Jos lakko päättyisi ennen kuin vahvistettu vuosiloma päättyisi, työntekijä jää suoraan lakosta vuosilomalle.
Jos lakko ja ennalta ilmoitettu loma alkaisi samana päivänä, työntekijä on vuosilomalla, sillä vuosiloma alkaa kello 00.00 ja lakko vasta tämän jälkeen (eli silloin kun työvuoro alkaisi).
Lomaa ei voida määrätä alkavaksi lakon aikana.
Lakkoaika ei ole työssäolon veroista aikaa vuosiloman ansainnassa.
Vuosiloma ajankohdasta ilmoitetaan viimeistään yhtä kuukautta (tai ellei tämä ole mahdollista, viimeistään kahta viikkoa) ennen loman alkamisajankohtaa.
Työsuhteisen työntekijän vahvistettua vuosiloman ajankohtaa ei voi muuttaa. Ilmoita työnantajallesi, ettei vahvistettua vuosilomaa voida yksipuolisesti perua tai siirtää toiseen ajankohtaan. Mikäli työnantaja yksipuolisesti muuttaa jo vahvistetun vuosiloman ajankohtaa, voi työnantaja joutua vahingonkorvausvastuuseen tästä työntekijälle aiheutuvasta vahingosta. Ota yhteys oman työpaikkasi luottamusmieheen tai liittoon. Myös vuosilomalakia valvovaan Aluehallintovirastoon voi olla yhteydessä.
Epäselvissä tilanteissa voit aina kääntyä ammattiliiton puoleen.
Jos sairauslomasi alkaa ennen lakon alkamista, on sinulle maksettava työehtosopimuksen sairausajan palkkamääräysten mukaisesti sairausajan palkkaa myös lakon ajalta. Ilmoita työnantajalle heti työnantajan ohjeistamalla tavalla sairauspoissaolostasi ja toimita viipymättä työnantajan pyytämä lääkärintodistus työnantajalle, vaikka liittyisitkin lakkoon sairausajan päättyessä.
Jos sairastut vasta ryhdyttyäsi lakkoon, sinulle ei oikeuskäytännön mukaan tarvitse maksaa sairausajan palkkaa lakkopäiviltä. Mikäli olet lakon päättyessä edelleen työkyvytön, olet oikeutettu sairausajan palkkaan työehtosopimuksen määräysten mukaisesti tästä eteenpäin.
Lakon piiriin kuuluvalla raskaus-, tai vanhempainvapaalla olevalla on lakon aikana oikeus työehtosopimuksen mukaiseen perhevapaan ajalta maksettavaan palkkaan, jos vapaa on alkanut ennen lakkoa ja jatkuu lakon aikana.
Palkattomasta vapaasta sopinut työntekijä jää sovitun mukaisesti palkattomalle vapaalle lakosta huolimatta. Palkattomalla vapaalla oleva ei ole oikeutettu lakkoavustukseen ja jos kyse on palkattomasta vapaasta, ei hänelle makseta palkkaakaan.
Työntekijälle ennen lakkoa myönnettyä palkatonta vapaata ei voi peruuttaa lakon takia.
Jäsenet voivat aina tarvittaessa ottaa meihin yhteyttä. Apua saat Erton työsuhdeneuvonnasta ma–pe klo 8.30–13.30 p. 09 613 231 tai lähettämällä viestin Oma Erto -asiointipalvelun kautta. Jos asiasi on kiireellinen, pyydämme ensisijaisesti soittamaan työsuhdeneuvontaan.

Liity jäseneksi, saat 50 € lahjakortin
Vain jäsentemme tuella voimme säilyttää ja entisestään parantaa nykyisiä työehtoja. Mitä enemmän Ertoon kuuluvia jäseniä työpaikoilla on, sen parempia ehtoja saamme henkilöstöalalle neuvoteltua.
Jos liityt Erton jäseneksi 4.5. mennessä, saat 50 € lahjakortin S-ryhmään. Lahjakortin saaminen edellyttää, että olet Erton jäsen vielä 3 kk päästä liittymisestä ja jäsenmaksusi ovat kunnossa. Valitse liittymislomakkeelta liittymisen yhteydessä kampanja "Henkilöstöala 2025".
Huom. Viimeistään 22.4.2025 liittyneet ovat oikeutettuja myös lakkoavustukseen lakon ajalta.